5 złotych zasad BHP

Istnieją pewne zasady zachowania człowieka, które muszą być wzięte pod uwagę, przy opracowywaniu procesu zarządzania bezpieczeństwem w miejscu pracy. W przypadku naruszenia tych zasad, powinny pojawić się konsekwencje, będące przestrogą dla innych osób. Same zasady BHP Strzelce Opolskie są bardzo proste. Jednak nie dajcie się zwieść – mają one niebywale duży wpływ na zachowanie człowieka.

Systematyczność i powtórzenia

Aby prawidłowo przekazać jakąś wiadomość i sprawić aby stała się rutyną, należy ją powtarzać. Regularne powtarzanie szkolenia BHP Strzelce Opolskie zapewnia, że informacje na tematy podstawowych reguł będą cały czas wpajane w umysł pracowników. Zarządzanie bezpieczeństwem to nie proces okazjonalny, odbywający się raz do roku. Jeżeli w firmie odbywają się każdego dnia odprawy, to na każdej z nich należy podkreślać najważniejsze z zasad bezpieczeństwa, które obowiązkowo muszą być przestrzegane.

Spójność zasad BHP

Spójna koncepcja dotycząca bezpieczeństwa w miejscu pracy, odnosi się do wielu sytuacji i ma ogromny wpływ na zachowanie człowieka. Ufamy ludziom, którzy postępują dokładnie tak jak mówią. Szanujemy wówczas ich, a to co mają nam do przekazania, traktujemy poważnie i jest dla nas bardziej wiarygodne. Dawanie pracownikom przykładu, poprzez stosowanie się do BHP przez kadrę nadzorczą to najlepsza metoda zachęcenia stosowania tych samych zasad przez pracowników szeregowych. Dodatkowo, żadne z ustalonych przepisów BHP Opole nie mogą się wzajemnie wykluczać.

Zaangażowanie

Zaangażowanie wszystkich pracowników firmy jest kluczem do zarządzania bezpieczeństwem. Aby przejąć kontrolę nad bezpieczeństwem zatrudnionych osób, komuś tę kontrolę należy przekazać. Niestety, jedna osoba nie zdoła czuwać przez cały czas nad kilkudziesięcioma, lub kilkuset osobami. Stąd pojawia się konieczność wyznaczenia ludzi, którzy będą odpowiadali za stosowanie BHP przez swoich kolegów. Każda osoba, w dowolnym miejscu i w dowolnym czasie pracy, powinna być w stanie przyczyniać się do jej bezpieczeństwa. W tym momencie kolejny raz dochodzimy do tego, że zauważamy jak bardzo ważne są cykliczne szkolenia BHP.

Pozytywne wzmocnienie

Nie można lekceważyć siły zachęty, jako jednego z narzędzi do zarządzania bezpieczeństwem. Jeżeli poważnie myślisz o stworzeniu bezpieczniejszego miejsca pracy, musisz umieć rozpoznawać takie zachowania i nagradzać pracowników. Każdego dnia postaraj się znaleźć kilka osób, które pracują bezpiecznie. Powiedz im że zauważyłeś co robią i w jaki sposób to wykonują. To jest trudniejsze niż się wydaje. Spróbuj i przekonaj się o tym sam! Należy jednak pamiętać, że wyniki są warte wysiłku. Chwaląc swoich ludzi za to co robią bezpiecznie, sprawiasz że będą tak działać w przyszłości.

Zdrowy rozsądek

Mówi się że nic nie zastąpi zdrowego rozsądku. Jako instruktorzy BHP z Krapkowic zgadzamy się z tym w 100%! Zdrowy rozsądek jest najlepszym przyjacielem każdego z nas, o którym nie można zapominać podczas żadnych czynności zawodowych.