0

BHP kierowcy

Zawód kierowcy zawodowego jest bardzo popularny w Europie. To właśnie transport samochodowy realizuje blisko 70% całego obrotu towarami na terenie UE i Rosji. Nic więc dziwnego, że kierowcy samochód dostawczych są bardzo poszukiwani i dobrze opłacani przez pracodawców krajowych i zagranicznych.

Jednakże ma to również swoje wady. Tak duże zapotrzebowanie na kierowców i przewóz towarów sprawia, że również presja czasu jest większa nić w innych zawodach. Kilkugodzinne spóźnienie może skutkować konsekwencjami finansowymi dla kierowcy, których ten oczywiście chce uniknąć. Stąd również częste wypadki, które powodowane są brakiem odpowiednio długich przerw, lub złym stanem pojazdów. Rolą, jaką ma do wykonania szkolenie okresowe BHP opole dla kierowców, to zapobieganie takim sytuacjom i wpajanie prawidłowych nawyków.

Szkolenia kierowców tirów

Konieczność przerw

Zawód kierowcy jest bardzo odpowiedzialny. Wymaga dużej koncentracji, refleksu, oraz umiejętności przewidywania sytuacji na drodze. Jest to jeszcze ważniejsze wówczas, kiedy kierowca prowadzi duże zestaw TIR. Sterowanie i hamowanie takim pojazdem jest o wiele bardzo skomplikowane, niż samochodem osobowym. Brak snu powoduje rozkojarzenie i opóźnienie czasu reakcji. To właśnie najczęstsza przyczyna wszystkich wypadków samochodowych, w których udział biorą pojazdy dostawcze.

Brak predyspozycji do bycia kierowcą

Dla niektórych może to być zła wiadomość, ale nie każdy człowiek nadaje się na bycie kierowcą zawodowym. Szkolenie BHP opolskie ma zadanie okresowo weryfikować umiejętności kierowcy, w zakresie czasu reakcji, a także innych zdolności motorycznych, niezbędnych w tym zawodzie. Umiejętność rozpoznawania odległości od innego pojazdu, rozpoznawanie kolorów i kształtów, a także wiedza na temat tego, jak zachować się w trakcie niebezpiecznych sytuacji na drodze – np. wpadnięcia w poślizg.

Obsługa techniczna pojazdu

Szkolenie wstępne BHP opole dla kierowców, uczy ich właściwie przeprowadzanej kontroli i obsługi technicznej pojazdów. Mając do czynienia z dużymi i ciężkimi pojazdami, skala zagrożenia jest znacznie większa, niż w przypadku aut osobowych. Wymiana uszkodzonego koła, kontrola układu wydechowego i przewodów podciśnieniowych, wymiana żarówek w oświetleniu.

Do tych wszystkich czynności należy odpowiednio zabezpieczyć pojazd, a także oznaczyć miejsce postoju przez ustawienie trójkątów ostrzegawczych i pachołków. Nie można także zapomnieć o założeniu kamizelki odblaskowej, która jeszcze bardziej podnosi bezpieczeństwo kierowcy.

Wszystko są to rzeczy oczywiste, które jednak często mogą uciec z pamięci, kiedy mamy do czynienia z sytuacją awaryjną i działamy pod presją czasu. Na taką okoliczność warto aby kierowcy przewozili w kabinie instrukcję, wg której każda czynność obsługowa powinna przebiegać. Z pewnością taka kartka papieru może przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa nie tylko kierowcy, ale i pozostałych użytkowników drogi.

Dodaj komentarz