0

BHP w biurze

Wydaje ci się że szkolenie BHP dla pracowników biurowych nie jest potrzebne? Sądzisz że praca w biurowych pomieszczeniach zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa? Brak urządzeń tnących i innych niebezpiecznych eliminuje potrzebę przeprowadzania szkoleń? Jesteś niestety w błędzie.

Udowodnimy Ci, że tak samo jak w innych zawodach, tak i prac biurowa nakłada obowiązek szkoleń BHP dla pracowników. Dlaczego? Ponieważ i w tym przypadku czyhają pewne zagrożenia, których nie zawsze jesteśmy świadomi.

 

Stanowisko pracy

praca przy komputerze

Ergonomia i funkcjonalność

Tak w skrócie można scharakteryzować prawidłowo urządzone stanowisko dla pracownika biurowego. Największe zaniedbania w tym zakresie to nieprzystosowane fotele biurowe, a często ich brak. Za niskie lub za wysokie biurka, monitory bez możliwości regulacji wysokości i kąta nachylenia. Złe oświetlenie, za mała przestrzeń ruchów, a także brak dostępu do światła słonecznego i świeżego powietrza.

 

Udogodnienia dla pracowników

 

Wykonując szkolenie okresowe BHP opolskie, często można zauważyć brak podstawowych udogodnień (jeżeli tak to można nazwać) dla pracowników. Nieobecność toalety w biurze, brak pomieszczenia socjalnego, w którym można przygotować i zjeść posiłek, lub brak szatni lub szafki, w której pracownicy mogą przechowywać swoje ubrania i rzeczy osobiste. Te wszystkie niedociągnięcia można poprawić naprawdę niewielkim nakładem kosztów.

 

Przerwy dla pracowników

 

Każdemu pracownikowi przysługuje prawo do przerwy – najczęściej 15 minutowej. Jej długość zawsze jednak zależy do długości czasu pracy. Pracownik musi wiedzieć ze ma do wykorzystania określonej długości przerwę, którą może spożytkować tak jak mu się podoba. Ważne – pracownik musi wiedzieć, że w trakcie przerwy nie może opuszczać miejsca pracy – np. budynku firmy czy placu budowy.