BHP to mniej wypadków

Czy twój zawód jest niebezpieczny?

Wydaje ci się że twój zawód jest bardzo niebezpieczny? Jeżeli tak, nie możesz bagatelizować takich podejrzeń. Powinieneś się przekonać co o tym mówi ocena ryzyka zawodowego, która powinna być wykonana dla każdego stanowiska pracy. Dowiadujesz się dzięki niej o tym, jakie są potencjalne zagrożenia, które mogą cię spotkać podczas pracy jako budowlaniec, kierowca czy hutnik. To oczywiście tylko przykłady – dla każdego stanowiska zagrożenia są zróżnicowane, dlatego również zróżnicowany powinien być dobór środków ochrony indywidualnej.

Rozpoznajemy zagrożenia

Największymi z zagrożeń są te powodowane przez urządzenia mechaniczne, szczególnie wyposażone w obrotowe tarcze tnące. Frezarki, piły, wiertarki to tylko jedne z nich. Równie niebezpieczne są zawody, w których pracownicy mają do czynienia z piecami hutniczymi oraz innymi źródłami ciepła. Dla takich prac obowiązkowe jest korzystanie z odzieży ochronnej, zabezpieczającej przed nadmiernymi temperaturami. W jaki sposób można samodzielnie rozpoznać zagrożenia? Okazuje się że to nie takie łatwe. Jedyne co będzie nam potrzebne, to tak naprawdę wyobraźnia. Nie mając jej, trzeba skorzystać z fachowej pomocy oferowanej przez instruktorów BHP.

Zabezpieczamy się przed wypadkami

Dochodzimy do miejsca, w którym należy rozważyć najlepsze sposoby przed tym, by skutecznie się zabezpieczyć przed wszystkimi ewentualnymi uszkodzeniami i wypadkami. Pośpiech, nieuwaga, niestosowanie się do tego, co mówi nam instrukcja BHP Kędzierzyn – Koźle. To najczęstsze grzechy popełniane przez osoby na niebezpiecznych stanowiskach pracy. Oczywiście nie przez wszystkich pracowników, ale dużą ich część. Pamiętajmy o tym, że każdy taki wypadek powinien być zgłoszony do Państwowej Inspekcji Pracy. Jeżeli w jego efekcie pracownik doznał poważnego uszczerbku na zdrowiu, może się okazać że w naszej firmie zostanie przeprowadzona gruntowana kontrola z Inspekcji Pracy, również bez tradycyjnego zapowiedzenia się.

Metoda na brak wypadków

Jednym z lepszych sposobów na to, aby zabezpieczać się przed wypadkami są szkolenia BHP. Ich regularne przeprowadzanie jest obowiązkiem każdego pracodawcy, o którym należy pamiętać w każdych okolicznościach. W innych sytuacjach ewentualna kontrola z Inspekcji Pracy w momencie stwierdzenia braku obowiązkowych szkoleń, może nałożyć na pracodawcę wysoką karę lub nawet mandat.