0

Dla kogo szkolenia BHP

Prawo Pracy jest jednoznaczne i nie pozostawia żadnych niedomówień w temacie, kto powinien przechodzić obowiązkowe szkolenie BHP Opole. Dotyczy ono wszystkich osób, które rozpoczynają świadczenie pracy na podstawie umowy o pracę. Szkolenia te mają jeden, bardzo ważny cel – przybliżyć pracownikom istotę wykonywanych obowiązków, oraz mocno naświetlić wszystkie potencjalne zagrożenia, które mogą w tym czasie występować. A jak wiadomo, praktycznie na każdym stanowisku pracowniczym takie są. Oczywiście, nie zawsze są to niebezpieczeństwa tak samo wysokiego stopnia, jak na przykład podczas prac na budowach.

 

Rodzaje zagrożeń w pracy biurowej

 

Komputer

Jakie zagrożenia mogą występować w trakcie pracy? Przyjrzymy się pracom biurowym. W takim przypadku zazwyczaj 4 lub 8 godzin spędzamy przed komputerem. Ze względu na promieniowanie ekranu komputera, narażone są nasze oczy. Oznacza to konieczność robienia sobie krótkich przerw, najczęściej 15 minutowych. W tym czasie oczy mogą się zregenerować, a umysł odpocząć. Pozwala to później nadal efektownie pracować. Czas przerwy nie oznacza że jest to czas wolny od wykonywania obowiązków, jak często błędnie sądzi wiele osób. To czas odpoczynku od pracy przy komputerze. W trakcie tej chwili przerwy pracownik może się zająć np. porządkowaniem dokumentów.

 

Biurko, fotel

Równie dużo uwagi szkolenie okresowe BHP opolskie poświęca prawidłowo wyposażonemu i ustawionemu stanowisku biurowemu. Fotel, biurko oraz oświetlenie. Wszystkie elementy powinny mieć tak dopracowane wymiary, wysokości i kąty, aby praca nie była męcząca i obciążająca dla kręgosłupa. Odpowiednie fotele, ergonomiczne blaty, a także udogodnienia takie jak podkładki pod nadgarstki. Oświetlenie również nie może być przypadkowe, bo często prowadzi to do szybszego zmęczenia. Osoba przeprowadzająca szkolenie powinna również zwrócić uwagę na częste wietrzenie pomieszczeń, zarówno zimą jak i latem.

Dodaj komentarz