0

Jak rozpoznać ryzykowny zawód?

Chcesz podjąć pracę, ale nie wiesz czy będzie ona dla ciebie bezpieczna? Chcesz się przekonać o tym, czy istnieją jakieś sprawdzone metody by móc się dowiedzieć czy to co będziesz robił, w jakiś stopniu może ci zagrażać? Jeżeli tak, to jest kilka sposobów aby tego dokonać. Jednym z nich jest ocena ryzyka zawodowego.

Ochrona przed upadkiem

Praca na dźwigu

Wyobraź sobie że podejmujesz pracę jako operator wysokiego żurawia. Pomyśl teraz o tym, jakie zagrożenia mogą cię spotkać na tym stanowisku pracy. Zacznijmy od początku. Aby móc zacząć wykonywać swoje obowiązki, powinieneś dostać się do kabiny dźwigu. To wiąże się z kolei z pokonaniem bardzo wysokiej drabiny, przymocowanej do podstawy żurawia. Wchodzenie tak wysoko powinno być jasno określone. Zajmuje się tym instrukcja BHP Zdzieszowice. To w niej znajdziesz wytyczne dotyczące sposobu wchodzenia – np. że w każdym momencie musisz mieć zapewnione podparcie ciała w trzech punktach.

 O tym trzeba pamiętać

Ale to nie wszystko. Kiedy konieczne będzie dostanie się do dźwigu w deszczową pogodę, kiedy drabinka jest śliska, musisz mieć odpowiednią odzież. Buty, rękawice, kask – to wszystko to dobór środków ochrony indywidualnej. Elementy te mając cię zabezpieczać przed możliwym upadkiem, który nastąpi wskutek utraty podparcia i poślizgnięcia się. W tym momencie musimy zrozumieć, że takich zawodów jest znacznie więcej. Każdy z nich powinien być dokładnie opisany i scharakteryzowany pod kątem możliwych zagrożeń. Co ważne, musi być o nich uświadamiany każdy z pracowników. Nie jednokrotnie, ale regularnie. Być może dla wielu z tych osób nie będą to ciekawe szkolenia, ale tylko one potrafią zapewnić, że ewentualne kontrola z Inspekcji Pracy nie zakończy się poważnymi konsekwencjami dla pracodawców, a dla pracowników niebezpiecznymi wypadkami.

Dodaj komentarz