0

Jak wyglądają szkolenia BHP?

Ten, kto kiedykolwiek brał udział w szkoleniu pracowniczym, może potwierdzić że szkolenie wstępne BHP Opole może być albo nudne, albo ciekawe. Czy to rzeczywiście ma jakieś znaczenie, czy szkolenie zainteresuje pracownika czy nie? Duża liczba osób sądzi, że liczy się tylko podpisany papierek z potwierdzeniem uczestnictwa. Jednakże, czy taka wiedza na pewno zostaje utrwalona i brana pod uwagę, w trakcie wykonywania obowiązków?

 

Pracuj bezpiecznie

Jak powinno przebiegać szkolenie okresowe BHP opolskie

Aby prawdziwa wartość szkoleń BHP była wykorzystana, powinny one zainteresować biorących w nim udział ludzi. Oznacza to że instruktor powinien posiadać wiedzę na temat tego, jakimi metodami dotrzeć do uczestników. Często stosowaną praktyką są przerywniki, w trakcie których wyświetlane są prezentacje ze zdjęciami wypadków.

Na pozór zdjęcia te mogą wydawać się śmieszne, ale w dosadny sposób obrazują nieprzestrzeganie elementarnych zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Prace na wysokości na prowizorycznych rusztowaniach, przewożenie ładunków bez zabezpieczenia, czy prace elektryczne wykonywane po kolanach w wodzie. To tylko przykład, rzeczywista liczba zobrazowanych sytuacji może być różna.

Celem takich przerywników będzie urozmaicenie szkolenia i sprawienie, że niecodzienne obrazy zapiszą się w pamięci, informując czego unikać podczas wykonywania swoich obowiązków. Czasami zdjęcia są tak sugestywne, że pracownicy chętnie opowiadają o nich swoim znajomym, rozpowszechniając tym samym wiedzę na temat tego, co wolno, a czego nie należy wykonywać w pracy.