0

Koronawirus – podstawowe zasady bezpieczeństwa

Od stycznia tego roku Świat zmaga się z pandemią koronawirusa SaRS CoV-2. Mieliśmy już okres początkowego lekceważenia zagrożenia, po którym nastąpił okres paniki i totalnego izolowania wszystkich i wszystkiego. Jednak gospodarka żadnego kraju tego nie wytrzyma i dlatego rządy państw stopniowo próbują „uruchomić” swoje gospodarki.

Oczywiście, by takie uruchomienie było bezpieczne, konieczne jest wprowadzenie dodatkowych zasad bezpieczeństwa:

  • Częste mycie rąk – czasami podczas szkoleń BHP pada pytanie (przed poczęstunkiem): czy umyli Państwo ręce. Nie będę pisał, ile odpowiedzi jest twierdzących… może obecna sytuacja spowoduje, że ludzie zaczną stosować się do tej podstawowej zasady higieny.
  • Unikanie podawania rąk. Bardzo niehigieniczny „rytuał”. Okazać szacunek można o wiele lepiej całą swoją postawą i ogółem relacji z daną osobą, której ten szacunek okazać pragniemy.
  • Odkażanie – w zakładach pracy od jakiegoś czasu płyny odkażające są wymagane z mocy przepisów ogólnych.
  • Maseczki / przyłbice i rękawiczki – kolejny stopień izolacji, być może ochroni on pracowników przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa.
  • Odpowiednia odległość – pomiędzy pracownikami, pomiędzy rozmówcami – zalecana to 2 metry, gdyż na taką odległość trudniej przekazać wirusa drogą kropelkową.

To takie najważniejsze zasady, które pozwolą ograniczyć skalę epidemii i być może ustrzegą zakład przed całkowitym paraliżem (który może mieć miejsce, kiedy większość pracowników będzie zarażonych koronawirusem i będzie na zwolnieniu lekarskim).