0

Monotonia pracy a wypadki

Praca na wielu stanowiskach nie stanowi wyzwania pod względem intelektualnym. Nie potrzeba żadnych pomysłów, pracownik nie musi być kreatywny. Ma tylko wykonywać powierzone zadania, brutalnie powtarzalne, bez czasu na zastanowienie czy odprężenie.

Cwiczenia BHP

Takie niewymagające myślenia, a jedynie powtarzania czynności, prace, są monotonne dla każdego. Oczywiście nie każdy odczuje tę monotonię od razu – ludzie są różni, więc i w różnym stopniu wchodzą w różne nawyki, a następnie ulegają monotonii.

Nie byłoby w monotonii, jako czynniku towarzyszącym pracy nic złego, gdyby nie konieczność bacznego zwracania uwagi na swoje bezpieczeństwo w pracy przez pracowników.

Niestety monotonia i nieuważna praca, także nieuważna pod względem bezpieczeństwa, to realne zagrożenie dla pracowników. Dowiedziono, że monotonna praca sprzyja wypadkom, a zatem w ocenach ryzyka na stanowiskach pracy, gdzie praca jest monotonna, należy dokonać korekty, bądź ocenić ryzyko zawodowe od nowa – z uwzględnieniem zagrożeń wynikających z monotonii pracy i potencjalnej możliwości mentalnego „wyłączenia się” przez pracownika.

Dodaj komentarz