0

Obróbka skrawaniem – zagrożenia

Obróbka skrawaniem, popularnie nazywane CNC, jest zajęciem wymagającym dużej precyzji i znajomości skomplikowanych urządzeń oraz oprogramowania komputerowego, które steruje pracą tego urządzenia. W czasie wykonywania swoich obowiązków, nie można również zapominać o jeszcze jednej ważnej rzeczy – ochronie swojego zdrowia

Nowoczesne urządzenia CNC są już często wyposażone w zamknięte komory, w których skrawanie się wykonuje. To bezpieczne rozwiązanie, które nie dopuszcza do tego, aby opiłki wydostawały się na zewnątrz i mogły wpaść do oczu.

Jeżeli jednak korzystasz ze starszych technologii, nie dysponujących tego typu zabezpieczeniami, konieczne jest stosowanie specjalnych okularów ochronnych. Chronią one oczy przed dostaniem się do nich opiłków i innych ciał stałych, mogących powodować nawet poważne uszkodzenia.

Jak się zachować, kiedy coś się wbije do oka?

Jeżeli jednak dojdzie do wypadku w pracy, w czasie którego coś wbije ci się do oka, powinieneś niezwłocznie powiadomić odpowiednie służby. Nie można samodzielnie podejmować prób wyciągnięcia tego przedmiotu z oka, ani pocierać go. Może to bowiem doprowadzić do jeszcze głębszego wbicia się opiłka w oko, utrudniając jego wyjęcie.

Dodaj komentarz