Środki ochrony podczas wykonywania pracy

Podczas wykonywania każdego zawodu istnieją pewne środki ochrony BHP, których pracownik powinien używać. Szkolenie okresowe BHP zawsze dokładnie omawia konieczność ich używania, zwracając również uwagę na to, aby były one prawidłowo dobrane dla danego pracownika i jego stanowiska. Jakie są najczęstsze środki ochrony życia i zdrowia pracowników wykonujących prace fizyczne?

środki ochronne

Kask

Jego rola jest bardzo prosta, ale również niesamowicie ważna. Kask chroni głowę przed obrażeniami, wywołanymi uderzeniem twardych i ciężkich przedmiotów, również tych spadających. Noszenie kasku jest obowiązkowe dla wszystkich osób, pracujących na placach budowy, wykonujących czynności na wysokościach (monterzy konstrukcji, instalatorzy, pracownicy techniczni).

Kaski są również obowiązkowe dla osób, pracujących pod ziemią – górników, pracowników służb technicznych i innych. Kask musi zapewnić bezpieczeństwo w określonych sytuacjach, dlatego musi spełniać rygorystyczne normy wytrzymałościowe. Dodatkowo, może być wyposażony w inne akcesoria, takie jak oświetlenie, łączność radiowa.

Rękawice

Zadanie rękawic nie jest trudne do określenia. Rękawice chronią dłonie przed uszkodzeniami, a także zapewniają większy komfort wykonywania obowiązków. Rękawice są wskazane w niemal wszystkich zawodach. Od charakteru pracy zależeć będzie grubość rękawic, oraz materiał, z jakiego są wykonane. Drwal, cieśla, murarz, hutnik, zbrojarz – trudno sobie wyobrazić pracę tych specjalistów, bez rękawic.

Szkolenie BHP opolskie zawsze zwraca baczną uwagę na to, aby informować o rodzaju dostępnych rękawic oraz wyjaśniać, do jakich zadań są przeznaczone. Nie można również zapominać o tym, aby rękawice wymieniać na nowe, kiedy stare ulegną zużyciu lub zniszczeniu.

Obuwie ochronne

Bardzo ważnym elementem odzieży BHP jest obuwie robocze. Obuwie BHP, podobnie jak wiele innych elementów stroju pracowniczego może występować w kilku odmianach. Najbardziej popularny rodzaj obuwia to buty ze wzmocnionymi noskami. Wzmocnienie najczęściej wykonane jest z wytrzymałej blachy. Chroni ona palce stóp przed przygnieceniem upadającym przedmiotem, lub co gorsza, obcięciem wskutek upadku arkusza blachy, prętów lub innych ostro zakończonych przedmiotów.

Koszule, spodnie, kurtki

W tej grupie odzieży można wyróżnić naprawdę duże zróżnicowanie. Jest to odzież wytrzymała, chroniąca ciało pracownika przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi – niską temperaturą i wilgocią, a zarazem zapewniająca wentylację podczas wyższych, letnich temperatur. Do najpopularniejszych elementów zaliczają się koszule flanelowe, spodnie ogrodniczki z dużą liczbą przydatnych kieszeni, a także kurtki w kilku odmianach – zimowe, jesienne i przeciwdeszczowe.

Odzież BHP i wszystkie inne środki ochrony (kaski, rękawice, okulary ochronne itp.), muszą być regularnie wymieniane na nowe. Powinno mieć to miejsce wtedy, kiedy wskutek użytkowania przestają spełniać swoją ochronną rolę, lub dobiega czas ich wykorzystania przed pracownika (średnio 1 lub 2 lata).