0

Wozidła budowlane – czym są i kiedy warto z nich korzystać?


Wozidła to rodzaj ciężarówek – wywrotek, które służą przede wszystkim do wywozu materiałów sypkich. Co ważne, są to maszyny, które są w stanie poruszać się po bardzo trudnym terenie. Wszystko dlatego, iż wyposażone są w napęd na cztery koła oraz dzięki nisko położonemu środkowi ciężkości.

Rodzaje wozideł

Na rynku dostępne są różne modele wozideł budowlanych. Różnią się one od siebie przede wszystkim gabarytami. Dostępne są zarówno małe, jak i dużo wozidła budowlane. Zaletą maszyn małych jest to, iż są one bardzo zwrotne i zwarte. Potrafią poruszać się po nawet bardzo trudnym terenie. Co ważne, przewieźć mogą także dość spory ładunek, bo nawet do 9000 kg. Małe wozidła wykorzystuje się zwłaszcza w branży przemysłowej oraz rolniczej, czyli wszędzie tam, gdzie konieczne jest poruszanie się po trudnych gruntach. Przez to, że małe wozidla są bardzo stabilne, taka praca jest możliwa. W przypadku wozideł dużych ich cechą charakterystyczną jest przede wszystkim to, iż są niezwykle wytrzymałe. Potrafią przewozić bardzo duże ładunki po trudnym terenie. Maszyny te bardzo często wykorzystywane są do prac w kopalniach oraz kamieniołomach. Poza tym, są to maszyny, które bardzo komfortowo się prowadzi. Wszystko dzięki idealnie usytuowanemu stanowisku operatora oraz bardzo dobremu układowi kierowniczemu. Istotne jest także to, iż operator podczas pracy ma bardzo dobrą widoczność. Wszystko to sprawia, że prace wykonywane dzięki wozidłom przebiegają sprawie i szybko. Zarówno wozidła małe, jak i duże wyposażone są w różne systemy załadunku i rozładunku, co jeszcze bardziej ułatwia i przyspiesza prace.

Uprawnienia do prowadzenia wozidła

Trzeba jednak wiedzieć, że operatorem wozidła budowlanego nie może być każdy. Aby móc pracować na tego typu maszynie trzeba posiadać odpowiednie uprawnienia. W celu ich uzyskania odbyć należy odpowiedni kurs. Ważne jest także, aby spełnić konkretne warunki, aby można było do kursu przystąpić. Przede wszystkim posiadać należy prawo jazdy kategorii B oraz zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do pracy na tego typu maszynie. Kurs obejmuje takie zagadnienia jak BHP, budowa wozidła oraz oczywiście jazda i praca na urządzeniu. Dopiero po ukończeniu specjalistycznego kursu uzyskuje się uprawnia pozwalające na pracę na tego typu urządzeniu. Trudno jest dziś wyobrazić sobie jakąkolwiek budowę bez tych urządzeń.

Wynajem wozideł budowlanych

Na rynku funkcjonuje wiele firm, które oferują wynajmem wozideł. Nie ma zatem konieczności, aby taką maszynę kupować na własność. Można ją wypożyczyć konkretnie na czas wykonywanych robót. Ważne jest to, że koszty takiego wynajmu nie są wysokie i często jest to dużo lepsze rozwiązanie niż zakup maszyny. Tym bardziej, że firmy oferujące wynajem maszyn budowlanych dysponują sprzętem niezwykle nowoczesnym. Pozwala to w korzystnej cenie na skorzystanie z wybranego modelu wozidla na czas prac. Firm takich można poszukać w sieci. W tym celu wystarczy w wyszukiwarce wpisać „wozidła budowlane wynajem”, a następnie zapoznać się z ofertami.