0

Zadowolenie z pracy, a wypadki

Naukowcy zajmujący się wpływem różnych czynników na naszą pracę od lat analizują także czynniki mające wpływ na ilość i ciężkość wypadków przy pracy. Wśród oczywistych przyczyn wypadków, takich jak brawurowa praca, wykonywanie czynności, których poszkodowany nie powinien wykonywać, złego stanu technicznego maszyn i urządzeń pojawiają się także mniej oczywiste przyczyny i różne fakty towarzyszące powstawaniu wypadków.

BHP całą dobę

Jaki – mniej oczywisty fakt towarzyszący powstaniu wypadków – dominuje?

Otóż jest to niezadowolenie z pracy.

Niestety jesteśmy narodem ogólnie niezadowolonym, więc nie dziwi, że i z pracy Polacy nie są zadowoleni. I w tym momencie – wbrew pozorom okazuje się, że kolejność nie jest taka, jak się wydaje, to znaczy praca (i poziom bezpieczeństwa w niej) nie jest kiepska i z tego powodu jesteśmy niezadowoleni.

Jest dokładnie na odwrót: Jesteśmy niezadowoleni, więc praca staje się kiepska. Niestety zapominamy, że jako pracownicy mamy przecież decydujący wpływ na kształtowanie pracy, w tym pracy bezpiecznej. Lekiem na związek niezadowolenia z pracy i samej pracy jest gruntowna zmiana podejścia – jeśli nastawimy się, że w pracy będzie się pracowało dobrze i efektywnie, wtedy z czasem stanie się to rzeczywistością.