Zasady BHP – dlaczego niektórym tak trudno ich przestrzegać

Można przez długi czas wymieniać powody, które sprawiają że dużej liczbie osób z trudem przychodzi przestrzeganie BHP Krapkowice w miejscu pracy. Ale co jest tego największym powodem? Jeżeli rozpoznamy te przyczyny, na pewno łatwiej będzie zmienić zachowanie i nastawienie pracowników, sprawiając że otwarciej będą oni patrzyli na szkolenia BHP, a także zaczną wykonywać czynności dokładnie tak jak należy – czyli bezpiecznie.

Brak czasu

Za mało czasu na wykonanie określonego zadania sprawia, że trudno wykonywać czynność z zachowaniem bezpieczeństwa. Jest to szczególnie widoczne w zakładach pracy działających metodą „na akord”. Tutaj wynagrodzenie jest wprost proporcjonalne do efektów. Im więcej pracy wykonamy, tym zarobek większy. Bezpieczne wykonywania pracy wymaga jednak nieco większych nakładów czasu.

Zły stan technicznych urządzeń

To zmora niemal każdej polskiej firmy, szczególnie tych średniej wielkości. Przestarzałe urządzenia, kiepska izolacja, niesprawne systemy zabezpieczeń oraz niewykwalifikowani pracownicy, którzy nie do końca wiedzą, jak sobie radzić z danym narzędziem. Tutaj jedyną radą są okresowe szkolenia BHP Opole, które dostarczą odpowiedniej wiedzy.

Nudne szkolenie BHP

Szkolenie BHP prowadzone w sposób mało ciekawy, na pewno nie jest w stanie przekazać całej niezbędnej wiedzy, która będzie potrzebna pracownikom, aby zapewnić im bezpieczeństwo. Z tego powodu warto inwestować we współprace z doświadczonymi instruktorami i wykładowcami z dziedziny BHP.

Jak zachęcić pracowników do przestrzegania BHP

Pracodawca dysponuje wieloma narzędziami, którymi może zachęcić do przestrzegania BHP na stanowisku pracy. Narzędzia te obejmują pozytywne wzmocnienia, delikatne zachęty, dawanie przykładu, oraz okazywanie szacunku każdemu z pracowników. Szacunek dla jednostki jako pracownika, obejmuje tworzenie pozytywnego i bezpiecznego środowiska pracy, w którym ludzie dokładnie widzą granice tego co bezpieczne i potrafią rozpoznać ryzykowne zachowania. Dodatkowo, BHP w zakładzie pracy powinno obejmować stworzenie instrukcji, w której będą zawarte wszystkie procedury, których należy przestrzegać.